Skautský les

31. leden 2012

leden 2012

Dost času!

Ano, máme dost času do dospělosti. A proto se můžeme mnoho naučit, mnoho prožít, mnoho dobré zábavy uskutečnit s kamarády nebo s bratry Mohawky ze stejnojmenného skautského oddílu.

Nejinak tomu bylo i ve dnech 20–21. 1. 2012, v páteční čas kdy sníh a zima si dává odpočinek, se jde opět do Aquaparku (spolu s námi je zde i Kazbunda), nejenže naši plavci uplavou základních sto metrů a neplavci se snaží naučit pár temp a nebát se vody, ale také dovádění ve vodě i na tobogánech nás nenechává zahálet. To je sport a cvičení v radosti.

Po návratu do klubovny se začíná „odborné“ rozebírání svinovacího metru, rychlovarné konvice a rozbrusky. Vždy se napřed dozvíme správnou funkci přístroje a potom nastupuje zvědavost co je uvnitř a jak to funguje. Nejvíce zábavy se užilo se svinovacím metrem. Nejvíc nám dala zabrat rozbrusky, ne a ne povolit. To je poznávání světa a trénink zručnosti.

Celoroční hra PAVOUK nás vede k zdravému fandění i k přání nebýt „sežrán“ Pavoukem. Strach a obavu střídají úlevu po souboji s Pavoukem, kdy se mu to nepovedlo. Když stoupnete na významové políčko plníte vybraný úkol. To je adrenalin a napětí.

Ke slovu také přichází Kanyatara a zpívání při kytaře. Večerní četba na dobrou noc, tentokrát náhled do táborové hry, směruje naše sny do dálek a dobrodružství, která můžeme prožít. To je duševní zklidnění po náročném dni.

Sobotní čas, nás vítá mrazivým ránem, avšak za pár chvil dojde k oteplení a vše taje. Po snídani, hygieně, vyzubení se balíme na půldenní výpravu do lůmku Svazových skautů. Předtím se seznamuje s cestou v mapě i se souřadnicemi našeho cíle. Vycházíme a dělíme se na klany, kdo tam bude dřív? Hoši sami určují cestu pomocí busoly, jsou však drobně korigováni Atanou nebo Kanyatarou. To kdyby chtěli jít úplně jinam. To je učení hrou a prožitkem.

V lůmku první klan čistí zanesené ohniště, připravuje dřevo a Atana opět ukazuje jak zapálit oheň v drobném sněžení, pomocí křesadla a troudu. V příhodný čas si tuto dovednost zkoušejí i bratři Kanyatara a Javor. Na ohni byla s pomocí všech uvařena Mohawská česnečka, upečen čaj a opečeno několik uzenin.
Příchod hustého sněžení i silného větru, ukončuje pobyt v lůmku. Navracíme se do klubovny, kde činění pokračuje. To jsou skautské dovednosti pro život.

Horký čaj opět rozproudil chuť něco činit. V prvé řadě je potřeba si zabalit batohy a pomoci si navzájem.

To je bratrství bez prospěchářství.

Potom náš Pavouk opět útočí na herní figurky a napětí z hry roste. Venku za okny klubovny mezitím naplno sněží, proč toho nevyužít, sněhové bitvy a stavba hradů je velmi vítaná.

K závěru výpravy pařila Kimova hra, při níž bojovník Javor splnil podmínku Orlího pera v malé lóži. Volba muže výpravy patří k nedílné součásti Mohawků. Stal se jím bojovník Javor. Známka výpravy je 1,3.

Tak to je jedna z výprav Mohawků, stále v pohybu a je dost času!

Mrazivý Skaličník

Skaličník je rybník a u něho se nachází stejnojmenná základna skautů z Písku. Na Skaličník tedy vedla další výprava Mohawků. Uskutečnila se ve dnech 27–29. 1. 2012.

V páteční večerní čas, už za tmy odcházíme z vlakového nádraží v Čížové. Mrazivý večerní pochod na Skaličník byl chvílemi pro mladší hochy strašidelný. Cesta vede lesem a různé stíny i zvuky uvádějí fantazii v činnost. Na Skaličníku v chatě, na nás čeká již Kanyatara s Pájou.

Je připravena lahodná krmě. Večerní hry a zpívání při kytaře, bylo velmi vítáno. Na dobrou noc se četlo z knížky Kubula a Kubikula.

Mrazivé ráno nás všechny volalo k činnosti. První z nich byla rozcvička a mytí v ledové studniční vodě do půl těla. Horký čaj a dobrá snídaně věštila den, bohatý na činnost. Taky, že ano. Do půl hodiny si každý Mohawk musel kompletně zabalit tornu a být připraven na malou Yksuapi. Cílem byl Ostrý vrch. Jednotlivé klany v mapě pomocí busoly naměřily azimut a od té chvíle soutěžily, kdo bude na vrchu první. Podařilo se to klanu Žlutého vlka.

V odpoledním čase hrajeme venku hry a připravujeme saunu, je nutné vyčistit bazének a nanosit do něho ledovou vodu ze studny. Sauna bude využita až k večeru. Teď se roztápí a probouzí k životu. Do té doby se věnujeme šifrám a úpolovým hrám.

Čas sauny je tu, každý si vybral místo v sauně a zaposlouchal se do povídání o indiánech. Po půl hodině, v příhodný čas nastala hromadná koupel v bazénku s ledovou vodou.

Sobotní mrazivý den byl opět zakončen hrou na kytaru, zpíváním a četbou z knihy Kubula a Kubikula.

Neděle se zdá být ještě mrazivější, po rozcvičce a mytí v ledové studniční vodě, je naší činností vytvoření otopu do chaty. Následně hrajeme fotbal, házenou, ragby a oblíbenou valnou hromadu, také přesouváme velmi radioaktivní materiál. V této hře uspěl klan Žlutého vlka.

Pobyt na Mrazivém Skaličníku končí volbou muže výpravy, je jím zvolen bojovník Javor. Výprava získala známku jedna.

Vítězslav Čermák - Atana

Napsat komentář ...