Plavba s Polkou

28. duben 2012

Lobinův závod 2010

11. červen 2010

Mezi tradiční akce Svazu skautů a skautek České republiky nepochybně patří Lobinův závod. Letošní již šestý ročník proběhl nedaleko Jevíčka u Smolenské přehrady ve dnech 11. – 13. června.

Již první ročník provázela myšlenka, že závod nemá být prostou soutěží skautských družin, ale především příležitostí k poznání ostatních skautů a navázání nových přátelství. Z tohoto pohledu se „Lobiňák“, jak bývá akce mezi skauty přezdívána, bezesporu vydařil. Přátelská atmosféra vydržela po celou dobu a nezkazilo ji ani počasí, které podniku příliš nepřálo. Víkendová bouře prověřila soutěžící dokonale a potvrdila okřídlené heslo, že skaut je nepromokavý.

Závod trvá dvacet čtyři hodin a obsahuje přespání v přírodě, vaření na otevřeném ohni a prokazování znalostí o přírodě, tábornictví a zdravovědě. Všechny družiny se úkolů zhostily se ctí a podařilo se jim splnit zadané úkoly. Kromě jedné vyplavené a zmoklé skupiny, kterou bylo nutno evakuovat, proběhlo vše bez problémů. Závod vyvrcholil v neděli dopoledne. Následovalo urychlené balení a odjezd skupin stíhajících vlak.

Šestý ročník Lobinova závodu se tak dle mého zařadil mezi ty úspěšnější. Příští ročník budou připravovat skauti z Fryštáku a o svědomité přípravě z jejich strany nepochybuji.

Jožka

V krásné přírodě Svitavska nedaleko Jevíčka proběhl šestý ročník Lobinova závodu, Svazu skautů a skautek České republiky. I Mohawkové se do těchto končin rozjeli. Horké počasí pro cestu nebylo zrovna vhodné, ale kluci jí zvládli dokonale. Bratr Titton v závěru cesty přišel s návodem jak mluvit aniž byste zhltly komára: „Pokud chcete mluvit, tak si dejte před pusu ústa.“ (Myslel však: dejte si před pusu ruku.)

Lobinův závod je čtyřiadvacetihodinový závod. Uskutečnil se o víkendu 11. až 13. června 2010, u Smolenské přehrady (místo dobrého koupání v těchto horkých dnech). Soutěžilo 86 účastníků ve třech kategoriích v nejrůznějších skautských disciplínách.

Uprostřed lesů na skautské základně bylo centrum závodu. Zde skauti a skautky prožily při prokázání dovedností horký víkend. Prokazovali své schopnosti naplnit skautský zákon a slib. I Mohawkové z Příbrami zkusily zúročit své nabité znalosti.

Na loučce pod chatou se postavily stany a přístřešky. Za chvilku se všichni znali, a když bylo potřeba tak si i pomáhali. Večerní slavnostní zahájení Lobinova závodu bylo ukončeno položením květin k pomníku bratra Petra Müllera. U táborového ohně proběhla první disciplína a to dramatika – scénky. Dařilo se všem.

Starší skauti a skautky v sobotu ráno opustily základnu se všemi svými věcmi a s terénním rozhodčím. Po absolvování naplánované trasy plné úkolů, se vraceli zpět až v neděli ráno.
Na své pouti krajinou nejen plnily úkoly, ale i svými činy pomáhali lidem – těm jenž jejich dobrý skutek přijali. Také vyčištění části přírody od odpadků bylo jedním z úkolů. Velkým zážitkem pro všechny účastníky Lobinova závodu byla večerní a noční bouřka. Všichni však obstáli a i přístřešek Mohawků splnil veškerá očekávání.

Mladší děti – vlčata a světlušky závodily v okolí základny od sobotního rána až do sobotního večera, s tím, že část úkolů mohly dokončit v neděli do desáté hodiny dopolední. Terénním rozhodčím klanu Žlutého vlka byl bratr Vondráček Michal - Dali.

Všichni závodili v těchto disciplínách: Skautský kroj, Skautský deník, Výbava jednotlivce i družiny, První pomoc, Odlití stopy zvířete, Výrobek z přírodnin, Uzly, Vaření na ohni, Přenocování a přístřešek, Dramatika – divadlo, Topografie v terénu, Šifry, Pomoc přírodě, Chování družiny, Skauting, Poznávačky, Státní symboly – státnost, Dobrý skutek a řada dalších disciplín.

Nedělní dopoledne bylo věnováno nejen úklidu základny a balení jednotlivých oddílů, ale i polní mši, kterou celebroval bratr skaut Petr Šabaka - Kouma.

Následovalo vyhlášení výsledků a předání cen. Klan Žlutého vlka z kmene Mohawk z Příbrami ve své kategorii dosáhl třetího místa. Také jsme získali nové zážitky a zkušenosti, které nám přinesli chuť do dalších dobrodružství.

Atana

Napsat komentář ...