13. oddíl svazových oldskautů na vernisáži výstavy skartáží

Návštěvy na táborech 2019

1. červenec 2019

Návštěvy táborů 2019

Nevím jestli je to povinnost ani jestli mám na to vůbec právo, ale nějak jsem měl letos pocit, že bych měl, když nic jiného, aspoň poděkovat organizátorům táborů. Z vlastní zkušenosti vím co je s přípravami skautských táborů práce a starostí. Velmi často nedoceněné a slova díků? Jen vyjímečně. Proto jsem do letošních dotazu ohledně hlášení o konání táborů „propašoval“ poznámku zda by moje návštěva byla vítána, trpěna či něco jiného. A protože téměř všichni mě pozvali, vznikl i tento článeček v němž si dovolím velmi krátce popsat v čem byl pro mě daný tábor typický, v čem mě překvapil, případně co mi nejvíce utkvělo z této akce.

První tábor jsem měl jako na dlani. Na chatové základně Eliška ve Fryštáku tábořily oddíly 8.a 9.z Lukova. Zahájení dobré, na třetí den vichřice, zlomený strom přes chatu Elišku, ale zvládli to z ledovým klidem a ještě pomohli s úklidem. Pro mladší celotáborovka a překvapila mě i závěrečná hra pro vedení tábora!

Na první kolo návštěv jsem vyjel 7. července a abych si to nepokazil „nahoře“ jel jsem rovnou do Trhonic na návštěvu tábora br.Ferdy. Tábor na tradičním místě, pěkně položený a navíc společný pro 2 oddíly Svazu (28. a 38.). Nová kuchyně, perfektní a moderní celotáborovka, pečení chleba. A jako náhodou se dostavil na návštěvu br.Mrholík se svým táborem z Jimramova. Takže nový nástup návštěvníků, pochvala za návštěvu a s br. Mrholíkem jedeme okouknout svazové tábořiště. První dojem z tohoto tábora byl obrovský kus práce a změny, které na Dobrovce od jara proběhly. Také nové uspořádání stanů a zázemí, výborné pohoštění. A jedeme dál, tentokrát do Zadního Arnoštova kde táboří oddíl z Mohelnice. Přijedeme rovnou do období návštěv tábora, takže jsme se pěkně ztratili a mohli si prohlédnout toto krásné tábořiště. Dojem: spokojení skauti, pyšní na svůj tábor kde nám vše podrobně ukázali, takový opravdový tábor bez příkras a bez fanfár.

Další kolo návštěv proběhlo za 14 dnů. Jako nestranného svědka, a hlavně pro jeho zkušenosti s tábořením, jsem s sebou přibral br.Olina z 10. oddílu OS z Fryštáku. První návštěva byla vzdálená až na společný tábor 65.oddílu Plumlov se 3.oddílem z Krnova na tábořiště u Malého Jeníkova na Jindřichohradecku. Přijeli jsme rovnou na ranní kontrolu a nástup. Příjemně překvapila ustrojenost v krojích a perfektní disciplína. Pak nás samozřejmě děti provedly táborem – moc pěkné místo. Br. Chiaksee nám pak povyprávěl o průběhu i plánech do konce tábora, ale pozvání na loďky jsme raději odmítli. Čekal nás dlouhý přejezd až do Jimramova kde tábořily 5. a 6. oddíl z Fryštáku. Přestože tam všechny známe a proto musím zůstat nestranný překvapilo mě tentokrát uvítání ze strany vedení tábora, to dříve nebývalo. Ale musím napsat, že tábor měl výbornou atmosféru a z dětí to bylo vidět, že je táboření a samozřejmě celotáborovka baví. Pár hodin pobytu a protože je to jen kousek stavíme se v Trhonicích, kde stanují skautky z Jevíčka. I když tento tábor takříkajíc nemám v referátu. Sice většina oddílu byla mimo tábořiště, celkový dojem byl až na jednu drobnost, příznivý. Jsou to hold moc šikovné holky. Poslední zastávkou tohoto dne byl tábor 84.oddílu z Kolína na Zadním Arnoštově vedený br. Džonem. To vám bylo uvítání! Určitě jsme byli očekáváni, protože celý tábor rovnou nastoupil v plné parádě a Velké vítání s klobouky na skautských holích, to byl zážitek! Kluci se pak samozřejmě pochválili co kde mají, zejména se rozhovořili o svých ceremoniálech. Škoda, že jsme nemohli zůstat na večerní Slib skautů na skále nad táborem. Hodnocení: tábor jak podle skautské příručky a podle následných informací plný dalších aktivit. A hodnocení br. Oldskauta? Lakonické ale pochvalné: “Kluci, děláte to dobře! Nečekal jsem, že ještě uvidím takovéto opravdu po skautsku vedené tábory.“

Za 14 dnů jsem vyrazil, tentokrát pro změnu s br.Ferdou, na návštěvu tábora 21.oddílu Velké Poříčí v Libné u Teplic nad Metují. Po dlouhé cestě nás uvítal br. Johny a abychom si po cestě protáhli nohy vyvedl nás na Křížový vrch, následný výstup na protější kopec k rozpadlému kostelu, byl proti tomu příjemnou procházkou. Za to mše svatá v tomto místě byla skutečně nevšedním zážitkem. Pak už jsme se přepravili na jejich tábořiště a musím potvrdit, že je to opravdu perfektní místo pro táboření. V bývalém opuštěném lomu s příkrými stěnami stálo 9 stanů a hangárový nástřešek. Pro malé osazenstvo tohoto tábora víc jak postačující místo. Navíc jako jeden z mála táborů měli dostatečné množství vody z nedalekého starého vodojemu. Celkový dojem: krásné místo, trochu vlhké, ale pro táboření skvělé. Jen pro ostatní oddíly troch z ruky.

Takže závěrečný sumář: navštívil jsem 9 táborů pořádaných oddíly našeho Svazu. Všude byla výborná atmosféra, srdečné uvítání a hlavně spokojené děti a o to nám všem přece jde. Tímto děkuji všem organizátorům, vůdcům a vůdkyním, jejich zástupcům s rádcům i všem co přiložili ruku k našemu společnému dílu, za to, co pro letošní tábory udělali. Týká se to samozřejmě i těch vůdců a jejich táborů, které jsem navštívit prostě nestihl.

Klaus - NCHK

Klaus85× 8. srpen 2019 v 18:16