logo-csWFIS O nás
„Lilie pod klopou, lilie za mřížemi“
Nová 38. kapitola
Skautské jaro
 z připravované knihy od bratra Jiřího Zachariáše - Pedra
Lilie pod klopou, lilie za mřížemi

Roverský tábor Roveringo

22. srpen 2021


Odebírat
Opište hash »

Kalendář oznamovatele

září 2023
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
říjen 2023
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
listopad 2023
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
1. říjen 2023
Přihlásit se

Lež a nepravda vykopaly studnu a nutí nás z ní pít….

Čtyři ukázky o lži a nepravdě nahodile vybrané ze skautského světa v Čechách, z drobečku společnosti, ve které žijeme, ale pokud je to i jinde takové…

 

Nazdar, bratře Upíre,

jsem velice rád, že jsme se po letech znovu setkali, a dovolím si navázat na náš krátký rozhovor, na tvé rozčarování nad těžkostmi člověka, snažícího se dobrat svého objektivního názoru na dějiny nejen našeho oddílu, ale i skautské novodobé historie.

Když jsem byl ve tvém věku, snad byl můj pohled na svět snazší, než je dnes ten tvůj. Vyrůstal jsem v černobílé době a poznával svět díky rodině a svým skautským vůdcům.

Zcela radikálně jsem zastával názor, že v mém světě pravda je pravda a lež je lež, a odsuzoval jsem vše, co se snažilo relativizovat prvé a omluvit druhé. Jak jsem byl asi všem protivný!

Později se v mém životě začala stírat hranice mezi pravdou a lží podivnými odstíny šedi. Začal jsem používat větu „není až tak pravda“ a zaplevelil jsem svůj slovník slovem nepravda. Jak já jsem si byl protivný!

Nyní jsem dorostl do věku, kdy bych opět mohl nazývat věci pravým jménem, a přesto se lopotně snažím pochopit pravdy a lži své i druhých a v pokoře se učím, jak sobě i jim odpouštět. A už si nejsem tak protivný.

 Pokusím se ti na třech modelových ukázkách přiblížit na základě dokazatelného, co je lež a co nepravda ve vodách skautského internetu a proč je oboje tak nebezpečné. Slovo nepravda používám zcela záměrně, protože chci, abys sám rozhodl, kde je správně slovo lež a kde slovo nepravda.

Pro zjednodušení vynechávám obecné definice a tak chápej pro tuto chvíli: Lež znamená tvrdit něco, o čemž mluvčí nebo pisatel ví, že to není pravda, a jeho cílem je někomu uškodit nebo získat osobní prospěch. Nepravda  je používání a šíření nepravdivých nebo zavádějících informací, které si autor neověřil, byť to byla jeho povinnost.

 

Slíbené ukázky stažené z internetu:

1/  Kromě Junáka existují u nás ještě dvě malé skautské organizace – Harcerstvo Polskie, což je sdružení pro děti a mládež polské národnosti v oblasti Slezska (asi 300 členů; vztahy s Junákem přátelské), a Svaz skautů a skautek České republiky, což je “konkurenční” sdružení k Junáku, které je členem Scouts d’ Europe (asi 300 členů – většinou odešlých z různých důvodů z Junáka). Vzhledem k tomuto stavu se další informace se týkají Junáka.
 

Nepřísluší mi hodnotit slovo“ konkurenční“ ani většinou odešlých z Junáka, protože jde o osobní hodnocení pisatele, které musím respektovat. Jde mi jen o fakta. A tady musím napsat, že Svaz skautů a skautek ČR  k 26. 1. 2006 neměl pouhých 300 členů a ani dříve ani tehdy a ani nikdy potom nebyl a není členem Scouts d’ Europe.

Lež nebo nepravda? Rozhodni sám….

 

2/ Bratr X na konci osmdesátých let spoluzaložil skautský časopis ČIN.

„Pak určitým způsobem jsme vůdcům, kterým jsme to distribuovali a kterým se to pak i po revoluci dostávalo do ruky, jsme vlastně ukazovali, co je vlastně ten správný skauting. Čeho chce vlastně docílit ….“ / Přepis rozhovoru z internetu - Ivo/

Bratr X nikdy nebyl členem redakce Činu.

Lež nebo nepravda? Rozhodni sám….

 

3/ ….skupinu skautů sdružených kolem ilegálního ČINu (Jiří Zachariáš-Pedro, Miroslav Kopt-Orel, Jiří Kafka-Owigo, Jaroslav Karafiát-Karta, Daniel Kummermann....ze Skautské informační kanceláře ve Spálené) a jejich guru Karla Průchu….,

Bratři Miroslav Kopt-Orel, Jaroslav Karafiát-Karta nikdy nebyli zejména z důvodů konspirace členy ilegálního ČINu a bratr Karel Průcha, byť jsme si jej vždy nesmírně vážili, nebyl oním „guru“, jak je napsáno.

Lež nebo nepravda? Rozhodni sám….

 

Tak, bratře Upíre, rozhoduj, jak si odpovíš, a vyčkej se stopovačkou, kdo jsou autoři oněch tří ukázek.

Věř, že celá léta jsem nad tím mával rukou, pro mne to byla a pořád je uzavřená „současnost“
mého prožitého života. Ale je to nebezpečí pro tebe i pro jiné bratry a sestry, kteří uvěří oné virtuální pravdě, bez snahy dobrat se pravdy skutečné. Raději dávejte otázky těm, kteří tuto dobu pamatují.
Zatahování oné virtuální neověřené „pravdy“ i v rovině obecné do bakalářských, diplomových a rigorózních prací je špatné, ale zatahovat ji do svého života je hrozivé.

 

A tím se konečně dostávám k tomu, proč ti to tak obsáhle píši.
 

4/  Diplomová práce-Pedagog volného času Ročník : V.

3.8 Rok 1989 - poslední obnova Junáka „Několik dnů po 17. listopadu 1989, vlastně ještě v průběhu samotové revoluce, vydala iniciativní skupina pro obnovení činnosti Junáka v Praze - činovníci zvolení na třetím junáckém sněmu v roce 1968 br. JUDr. Antonín Sum, br. PhDr. Václav Břicháček a další dne 27. listopadu 1989 prohlášení o sedmi bodech, jímž dali impuls k oficielnímu opětnému zahájení činnosti Junáka, a to v původním poválečném pojetí, t.j. s účastí na světovém skautském hnutí a s členstvím v Mezinárodní skautské kanceláři a všemi z toho plynoucími atributy - s oddíly se zdůrazněnou náboženskou výchovou, oddíly dospělých a dalšími.“

Tak tady se tě už neptám na lež a nepravdu. To je jen kompilace „vygooglovaného“ a obhájeného v diplomové práci. Tím se stává hloupost pravdou akademicky ověřenou, na které se podílíme svými „nepřesnostmi“ my všichni. / Proč vlastně nenapíši místo slova nepřesnosti přímo lži? /

 

Bratře Upíre, moc tě prosím, odhaluj nepravdy a lži nejen v životě, ale i na internetu! Pomáhej prosím i ty bojovat proti lži a hlouposti, které se posléze stávají pravdou.

 

Pozdravuje tě a na další setkání se těší Ivo

 

 

 

1/ Nápověda 

Skauting v České republice a postavení katolíků v něm

24. 01. 2006, Souhrnná zpráva vyžádaná předsedou Papežské rady pro laiky

/ Autor zprávy byl doporučením br. Remišera - Lona pro mne nadějí. Dnes pro mne není ani horkým ani studeným, Dnes je mi lhostejným./

2/ Nápověda

Skauting stojí na duchovních základech, proto se tam vzala Pravda a Láska

/pro projekt Paměť a dějiny totalitních režimů ve spolupráci s institucí Ústav pro studium totalitních režimů

/ Po čtyřiceti letech, co se známe, je těžko uvěřit. Pořád spoléhám na chybu střihače dokumentu…./

 

3/ Nápověda

Ohlédnutí za shromážděním skautů a skautek

dne 2. prosince 1989 v Městské knihovně v Praze

(vyšlo v časopisu Na dobré stopě, č. 185, únor 2010, str. 6-8)

/ Autora si nesmírně vážím, nejen po lidské, ale i po odborné stránce. O to víc nechápu napsané a neověřené. Patrně se při psaní nechal unést vzpomínkou na setkání s paní Věrou Čáslavskou…/

 

4/ Nápověda

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Teologická fakulta Katedra pedagogiky Diplomová práce HISTORIE VOLNOČASOVÝCH ORGANIZACÍ V NAŠÍ ZEMI V LETECH 1911 - 1990

autor se odkazuje na 3 JEDLIČKA, L. Cesta Ostravského skautingu. Ostrava: OSTRAVSKÁ RADA ČESKÉHO JUNÁKA 1991. s. 59 4, ale tuto práci se mi k mé škodě nepodařilo dohledat.


Ivo400× 5. duben 2015 v 16:13