logo-csWFIS O nás
„Lilie pod klopou, lilie za mřížemi“
Nová 38. kapitola
Skautské jaro
 z připravované knihy od bratra Jiřího Zachariáše - Pedra
Lilie pod klopou, lilie za mřížemi

Krnovská Trojka v Českosaském Švýcarsku

12. květen 2013


Odebírat
Opište hash »

Kalendář oznamovatele

červen 2024
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
červenec 2024
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
srpen 2024
PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
21. červenec 2024
Přihlásit se

Lež a nepravda vykopaly studnu a nutí nás z ní pít….

Čtyři ukázky o lži a nepravdě nahodile vybrané ze skautského světa v Čechách, z drobečku společnosti, ve které žijeme, ale pokud je to i jinde takové…

 

Nazdar, bratře Upíre,

jsem velice rád, že jsme se po letech znovu setkali, a dovolím si navázat na náš krátký rozhovor, na tvé rozčarování nad těžkostmi člověka, snažícího se dobrat svého objektivního názoru na dějiny nejen našeho oddílu, ale i skautské novodobé historie.

Když jsem byl ve tvém věku, snad byl můj pohled na svět snazší, než je dnes ten tvůj. Vyrůstal jsem v černobílé době a poznával svět díky rodině a svým skautským vůdcům.

Zcela radikálně jsem zastával názor, že v mém světě pravda je pravda a lež je lež, a odsuzoval jsem vše, co se snažilo relativizovat prvé a omluvit druhé. Jak jsem byl asi všem protivný!

Později se v mém životě začala stírat hranice mezi pravdou a lží podivnými odstíny šedi. Začal jsem používat větu „není až tak pravda“ a zaplevelil jsem svůj slovník slovem nepravda. Jak já jsem si byl protivný!

Nyní jsem dorostl do věku, kdy bych opět mohl nazývat věci pravým jménem, a přesto se lopotně snažím pochopit pravdy a lži své i druhých a v pokoře se učím, jak sobě i jim odpouštět. A už si nejsem tak protivný.

 Pokusím se ti na třech modelových ukázkách přiblížit na základě dokazatelného, co je lež a co nepravda ve vodách skautského internetu a proč je oboje tak nebezpečné. Slovo nepravda používám zcela záměrně, protože chci, abys sám rozhodl, kde je správně slovo lež a kde slovo nepravda.

Pro zjednodušení vynechávám obecné definice a tak chápej pro tuto chvíli: Lež znamená tvrdit něco, o čemž mluvčí nebo pisatel ví, že to není pravda, a jeho cílem je někomu uškodit nebo získat osobní prospěch. Nepravda  je používání a šíření nepravdivých nebo zavádějících informací, které si autor neověřil, byť to byla jeho povinnost.

 

Slíbené ukázky stažené z internetu:

1/  Kromě Junáka existují u nás ještě dvě malé skautské organizace – Harcerstvo Polskie, což je sdružení pro děti a mládež polské národnosti v oblasti Slezska (asi 300 členů; vztahy s Junákem přátelské), a Svaz skautů a skautek České republiky, což je “konkurenční” sdružení k Junáku, které je členem Scouts d’ Europe (asi 300 členů – většinou odešlých z různých důvodů z Junáka). Vzhledem k tomuto stavu se další informace se týkají Junáka.
 

Nepřísluší mi hodnotit slovo“ konkurenční“ ani většinou odešlých z Junáka, protože jde o osobní hodnocení pisatele, které musím respektovat. Jde mi jen o fakta. A tady musím napsat, že Svaz skautů a skautek ČR  k 26. 1. 2006 neměl pouhých 300 členů a ani dříve ani tehdy a ani nikdy potom nebyl a není členem Scouts d’ Europe.

Lež nebo nepravda? Rozhodni sám….

 

2/ Bratr X na konci osmdesátých let spoluzaložil skautský časopis ČIN.

„Pak určitým způsobem jsme vůdcům, kterým jsme to distribuovali a kterým se to pak i po revoluci dostávalo do ruky, jsme vlastně ukazovali, co je vlastně ten správný skauting. Čeho chce vlastně docílit ….“ / Přepis rozhovoru z internetu - Ivo/

Bratr X nikdy nebyl členem redakce Činu.

Lež nebo nepravda? Rozhodni sám….

 

3/ ….skupinu skautů sdružených kolem ilegálního ČINu (Jiří Zachariáš-Pedro, Miroslav Kopt-Orel, Jiří Kafka-Owigo, Jaroslav Karafiát-Karta, Daniel Kummermann....ze Skautské informační kanceláře ve Spálené) a jejich guru Karla Průchu….,

Bratři Miroslav Kopt-Orel, Jaroslav Karafiát-Karta nikdy nebyli zejména z důvodů konspirace členy ilegálního ČINu a bratr Karel Průcha, byť jsme si jej vždy nesmírně vážili, nebyl oním „guru“, jak je napsáno.

Lež nebo nepravda? Rozhodni sám….

 

Tak, bratře Upíre, rozhoduj, jak si odpovíš, a vyčkej se stopovačkou, kdo jsou autoři oněch tří ukázek.

Věř, že celá léta jsem nad tím mával rukou, pro mne to byla a pořád je uzavřená „současnost“
mého prožitého života. Ale je to nebezpečí pro tebe i pro jiné bratry a sestry, kteří uvěří oné virtuální pravdě, bez snahy dobrat se pravdy skutečné. Raději dávejte otázky těm, kteří tuto dobu pamatují.
Zatahování oné virtuální neověřené „pravdy“ i v rovině obecné do bakalářských, diplomových a rigorózních prací je špatné, ale zatahovat ji do svého života je hrozivé.

 

A tím se konečně dostávám k tomu, proč ti to tak obsáhle píši.
 

4/  Diplomová práce-Pedagog volného času Ročník : V.

3.8 Rok 1989 - poslední obnova Junáka „Několik dnů po 17. listopadu 1989, vlastně ještě v průběhu samotové revoluce, vydala iniciativní skupina pro obnovení činnosti Junáka v Praze - činovníci zvolení na třetím junáckém sněmu v roce 1968 br. JUDr. Antonín Sum, br. PhDr. Václav Břicháček a další dne 27. listopadu 1989 prohlášení o sedmi bodech, jímž dali impuls k oficielnímu opětnému zahájení činnosti Junáka, a to v původním poválečném pojetí, t.j. s účastí na světovém skautském hnutí a s členstvím v Mezinárodní skautské kanceláři a všemi z toho plynoucími atributy - s oddíly se zdůrazněnou náboženskou výchovou, oddíly dospělých a dalšími.“

Tak tady se tě už neptám na lež a nepravdu. To je jen kompilace „vygooglovaného“ a obhájeného v diplomové práci. Tím se stává hloupost pravdou akademicky ověřenou, na které se podílíme svými „nepřesnostmi“ my všichni. / Proč vlastně nenapíši místo slova nepřesnosti přímo lži? /

 

Bratře Upíre, moc tě prosím, odhaluj nepravdy a lži nejen v životě, ale i na internetu! Pomáhej prosím i ty bojovat proti lži a hlouposti, které se posléze stávají pravdou.

 

Pozdravuje tě a na další setkání se těší Ivo

 

 

 

1/ Nápověda 

Skauting v České republice a postavení katolíků v něm

24. 01. 2006, Souhrnná zpráva vyžádaná předsedou Papežské rady pro laiky

/ Autor zprávy byl doporučením br. Remišera - Lona pro mne nadějí. Dnes pro mne není ani horkým ani studeným, Dnes je mi lhostejným./

2/ Nápověda

Skauting stojí na duchovních základech, proto se tam vzala Pravda a Láska

/pro projekt Paměť a dějiny totalitních režimů ve spolupráci s institucí Ústav pro studium totalitních režimů

/ Po čtyřiceti letech, co se známe, je těžko uvěřit. Pořád spoléhám na chybu střihače dokumentu…./

 

3/ Nápověda

Ohlédnutí za shromážděním skautů a skautek

dne 2. prosince 1989 v Městské knihovně v Praze

(vyšlo v časopisu Na dobré stopě, č. 185, únor 2010, str. 6-8)

/ Autora si nesmírně vážím, nejen po lidské, ale i po odborné stránce. O to víc nechápu napsané a neověřené. Patrně se při psaní nechal unést vzpomínkou na setkání s paní Věrou Čáslavskou…/

 

4/ Nápověda

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Teologická fakulta Katedra pedagogiky Diplomová práce HISTORIE VOLNOČASOVÝCH ORGANIZACÍ V NAŠÍ ZEMI V LETECH 1911 - 1990

autor se odkazuje na 3 JEDLIČKA, L. Cesta Ostravského skautingu. Ostrava: OSTRAVSKÁ RADA ČESKÉHO JUNÁKA 1991. s. 59 4, ale tuto práci se mi k mé škodě nepodařilo dohledat.


Ivo424× 5. duben 2015 v 16:13